Polski Produkt Polski Produkt                          Less Waste Less Waste                             Naturalne ProduktyNaturalny Skład 98-99%                             Darmowa Dostawa Darmowa dostawa od 100 zł

Przebarwienia posłoneczne – jak naturalnie i SKUTECZNIE je usunąć
Przebarwienia posłoneczne – jak naturalnie i SKUTECZNIE je usunąć

Przebarwienia posłoneczne – jak naturalnie i SKUTECZNIE je usunąć

Było lato, nie ma lata. Zostały po nim tylko wspomnienia – uwiecznione na zdjęciach albo zamknięte w pamiątkach przywiezionych z wakacji. Niestety tym z nas, którzy zapomnieli w tym roku o kremie z filtrem, o lecie będą też przypominać nieestetyczne przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby skutecznie pozbyć się tych niechcianych pamiątek?

Przebarwienia posłoneczne – jak i dlaczego powstają?

 

Może zacznijmy od początku: dlaczego w ogóle powstają przebarwienia?

Gdy wystawiamy naszą skórę na słońce, działają na nią promienie UV. Przenikając przez naskórek, aktywują one komórki pigmentacyjne skóry zwane melanocytami. W odpowiedzi na aktywację, przy udziale enzymu tyrozynazy, produkują one melaninę – brązowy barwnik, który ma za zadanie utrudnić promieniom słonecznym wnikanie w głąb skóry. Jako że melanocyty są rozmieszczone w skórze nierównomiernie, gdy się opalamy, na naszym ciele pojawiają się ciemne plamki. Najczęściej są one mocno widoczne widoczne na najbardziej eksponowanych na słońce miejscach: twarzy, karku i przedramionach.

Nasuwa się teraz pytanie: dlaczego przebarwienia nie pojawiają się u wszystkich? A odpowiedź na nie jest prosta: promienie słoneczne to nie jedyny czynnik warunkujący powstawanie plam. Inne to: uwarunkowania genetyczne (osoby o jasnej karnacji i rudych czy blond włosach są na nie bardziej narażone), ciąża, przyjmowanie doustnej antykoncepcji czy niektórych leków (antybiotyków, tetracykliny czy kortykosteroidów).

Jak zapobiec przebarwieniom posłonecznym? 

 
Jeśli choć raz próbowałaś pozbyć się przebarwień, wiesz, że nie jest to takie proste. Zdecydowanie łatwiej jest nie dopuścić do ich powstania. Podstawą w tym przypadku jest ochrona przeciwsłoneczna. Ważne, aby wybrać krem o wysokim filtrze i stosować go na co dzień, a nie tylko, gdy opalamy się na plaży. Oczywiście najlepszy byłby mineralny, jednak nie każdemu taki rodzaj kremu pasuje. Szczególnie, jeśli stosujemy go na twarz – zwykle jest gęsty, bieli skórę i bywa… lepki w konsystencji.

Jak usunąć przebarwienia posłoneczne


Peelingi kwasowe

Gdy słońce już nie grzeje tak mocno, możemy pozwolić sobie na mocniejsze peelingi kwasowe (niektóre kwasy, np. migdałowy można używać cały rok). Pozwalają one odświeżyć skórę twarzy po lecie, złuszczyć martwy naskórek, a także rozjaśnić przebarwienia. W drogeriach znajdziemy gotowe produkty z kwasami, które są zwykle dość łagodne w swoim działaniu. 
Sklepy z surowcami kosmetycznymi oferują za to zestawy do samodzielnego wykonania takich kosmetyków lub też same kwasy. Choć cena kosmetyków DIY jest dużo niższa niż w przypadku gotowych produktów, nie zalecamy eksperymentowania z kwasami – są to silnie drażniące substancje, a nieumiejętnie stosowane mogą doprowadzić nawet do poparzeń (!). Dlatego, jeśli masz ochotę na mocny peeling kwasami, lepiej skorzystaj z usług wykwalifikowanej kosmetyczki.
 

Substancje depigmentacyjne 

Istnieje szereg substancji, które – obok kwasów – również wykazują działanie wybielające. Jednymi z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych są polifenole. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez E. Studzińską-Srokę, A. Frątczak oraz W. Bylkę w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dowiodły one, że rośliny bogate w polifenole (czarny bez, kwiaty nagietka, ziela świetlika) mają zdolność hamowania aktywności enzymu tyrozynazy. Bogate w polifenole są również: zielona herbata, winogrona, miłorząb japońskiskrzyp polny, arnika górska, soja, bez czarny, wierzba biała czy bluszcz pospolity.

Jeśli chcesz ujednolicić koloryt swojej skóry, w kosmetykach powinnaś też szukać: 

  • arbutyny (z mącznicy lekarskiej i borówki)
  • kwasu kojowego (z różnych rodzajów grzybów)
  • hydrochinonu
  • aloesyny (izolowany z aloesu)
  • kwasu azelainowego
  • resweratrolu (najbogatsze źródło to czerwone winogrona)
  • glabrydyny (znajduje się w kłączu lukrecji)
  • witaminy C
  • niacynamidu
 

Rozjaśnianie przebarwień z Manilu 

W naszych kosmetykach również znajdziesz te surowce, które skutecznie usuwają przebarwienia.
  ultralekka emulsja na przebarwienia dla cery tłustej i mieszanej

To produkt stworzony specjalnie do cery tłustej i mieszanej. Zawiera duże stężenie niacynamidu. Substancja ta doskonale radzi sobie z niedoskonałościami  i nadprodukcją sebum. Poza tym wyraźnie rozjaśnia skórę i redukuje przebarwienia, a to dzięki hamowaniu syntezy melaniny w skórze. 

Emulsji możesz używać zarówno na dzień, jak i podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Jeśli uznasz, że noc jest ona zbyt lekka, możesz ją wzbogacić np. ulubionym olejem. W tym celu wyciśnij pompkę emulsji na dłoń, dodaj 1-2 krople oleju (w przypadku cery tłustej i mieszanej polecamy oleje o niskiej komedogenności, np. jojoba, arganowy czy skwalan), a rano obudzisz się z promienną i rozświetloną cerą

Krem regeneracyjny Manilu 

krem regeneracyjny na przebarwienia słoneczne

Ten krem również zawiera w sobie niacynamid, co sprawia, że skutecznie poprawia koloryt skóry. W jego skład wchodzi też szereg substancji, które mają działanie silnie regenerujące skórę po lecie – skwalanolej Sacha Inchi, masło shea. Jeśli czujesz, że Twoja skóra po lecie jest przesuszona, odwodniona i potrzebuje regeneracji, a w dodatku pojawiły się na niej przebarwienia, Krem regeneracyjny Manilu będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

2-fazowe serum Manilu 

serum na przebarwienia słoneczne

 

To produkt w 99% składający się ze składników pochodzenia naturalnego. On także pomaga w walce z przebarwieniami, a to dzięki zawartości witaminy C (dokładnie tertaizopalmitynianu askorbylu). To innowacyjna forma witaminy C wykazującą się wysoką stabilnością (dużo wyższą w porównaniu do innych form), mającą zdolność do przekształcania się w skórze w biologicznie czynną witaminę C. Nie tylko rozjaśnia i rozświetla cerę, ale także pobudza produkcję elastyny i kolagenu, sprawiając, że skóra staje się bardziej sprężysta i wygląda młodziej.

 

Źródła:

Jurkowska S., Surowce Kosmetyczne, Ekoprzem, Dąbrowa Górnicza 1999
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl