Polski Produkt Polski Produkt                          Less Waste Less Waste                             Naturalne ProduktyNaturalny Skład 98-99%                             Darmowa Dostawa Darmowa dostawa od 100 zł

Odkryj moc enzymów - peeling enzymatyczny i wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć
Peeling enzymatyczny i wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Odkryj moc enzymów - peeling enzymatyczny i wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Chociaż dawniej na sklepowych półkach królowały tradycyjne peelingi z drobinkami, dziś coraz większą popularność zyskuje peeling enzymatyczny - dedykowany wrażliwej, skłonnej do podrażnień cerze. Czytaj dalej, aby przekonać się, dlaczego peeling enzymatyczny powinien stać się stałym elementem Twojej pielęgnacyjnej rutyny. 

Czym są peelingi enzymatyczne?

Złuszczanie martwego naskórka jest jednym z kluczowych kroków do skóry pełnej blasku oraz elementów właściwej pielęgnacji. Jeśli jesteś posiadaczką skóry wrażliwej, istnieje szansa, że choć raz doświadczyłaś podrażnienia cery i obawiasz się, że stosowanie intensywnych peelingów zakończy się katastrofą. Właśnie w tym miejscu z pomocą przychodzą peelingi enzymatyczne. Opierające się na delikatnych składnikach złuszczających, pomagają uzyskać pożądany efekt pozbycia się martwego naskórka bez konieczności fizycznego pocierania skóry.

Na rynku spotkamy się z peelingami:

  • mechanicznymi – zrogowaciały naskórek złuszczany jest za pomocą mechanicznych drobinek, które mogą być grubo- lub drobnoziarniste, przykładem takiego kosmetyku może być maska odżywczo-peelingująca;

  • chemicznymi – za złuszczanie odpowiedzialne są specjalne związki chemiczne, najczęściej kwasy,

  • enzymatycznymi – zawarte w nich enzymy mają działanie złuszczające.

Jak działają enzymy w peelingach enzymatycznych?

Przyglądając się próbkom peelingu mechanicznego i enzymatycznego, od razu dostrzeżesz między nimi różnicę. W czasie, gdy w tym pierwszym zauważysz grubsze lub malutkie drobinki, peeling enzymatyczny może być całkowicie przejrzysty, przypominający żel do mycia twarzy. Drobinki złuszczające nie są jednak warunkiem koniecznym, aby skutecznie złuszczyć naskórek. W peelingach enzymatycznych za tę funkcję odpowiadają zawarte w ich nazwie enzymy. Mogą to być m.in.:

  • Papaina – pozyskiwana z owoców papai, oprócz działania złuszczającego może pomóc w rozjaśnieniu przebarwień skóry,

  • Bromelaina – pochodząca z owoców ananasa, działa złuszczająco i wygładzająco,

  • Ficyna – pozyskiwana z miąższu fig, 

  • Arbutyna – z borówki czarnej, 

  • Aktynidyna – pozyskiwana z kiwi,

  • Keratolina – enzym pochodzenia biotechnologicznego o działaniu rozjaśniającym,

  • Enzym z dyni,

  • Enzym z mango.

Pod wpływem kontaktu z wodą enzymy z owoców się aktywują. Enzymy obecne w peelingach mają zdolność do degradacji białek występujących m.in. w zrogowaciałych komórkach naskórka. Po nałożeniu na skórę, enzymy zawarte w kosmetyku przyspieszają naturalny proces odnowy skóry i usuwają martwy naskórek, rozpuszczając go. 

Ze względu na delikatne działanie peelingów enzymatycznych, ich działanie może nie być tak spektakularne po pierwszym użyciu, jak w przypadku zastosowania peelingu mechanicznego. Twoja skóra podziękuje Ci jednak za taki zabieg dzięki regularnej pielęgnacji. Podczas gdy peeling złuszczający mechanicznie działa na wierzchnią warstwę skóry, enzymy zawarte w naturalnych peelingach docierają do jej wnętrza, stymulując właściwą równowagę skóry. 

Dlaczego warto stosować peelingi enzymatyczne?

Jeśli zastanawiasz się, czy peeling enzymatyczny jest niezbędnym elementem Twojej kosmetyczki, zapoznaj się z jego właściwościami, które opisujemy niżej.

Wzmacnianie naturalnej odnowy skóry

Peeling enzymatyczny stymuluje złuszczanie i odnowę naskórka w naturalny sposób. Dzięki temu skóra staje się zregenerowana, zostaje przywrócony jej naturalny blask i zdrowy wygląd. Masaż i złuszczenie zrogowaciałego naskórka pobudza produkcję kolagenu i elastyny, tym samym przyczyniając się do działania przeciwstarzeniowego. 

Redukcja przebarwień, zaskórników i niedoskonałości

Dbanie o delikatne złuszczanie wpływa na redukcję zaskórników oraz trądziku, a także zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów. Skóra, na której nie jest zgromadzony zrogowaciały naskórek, staje się bardziej rozświetlona, a jej tekstura jednolita i gładka. Enzymy, znajdujące się w peelingach, oprócz działania złuszczającego, często oferują również dodatkowe zastosowania: wygładzające czy rozjaśniające. Usuwanie martwych komórek naskórka może również pomóc w zmniejszeniu widoczności porów, co prowadzi do bardziej gładkiej i jednolitej tekstury skóry.

Przygotowanie skóry do dalszej pielęgnacji

Dodatkowo produkty zawierające enzymy złuszczające, przygotowują skórę do dalszej pielęgnacji. Oczyszczona z martwego naskórka cera przyjmuje składniki kosmetyków lepiej, intensyfikując ich działanie: nawilżające, wygładzające czy przeciwzmarszczkowe.

Jak stosować peelingi enzymatyczne?

W przypadku peelingów bardzo ważne jest oczyszczanie twarzy. Peeling należy zastosować na oczyszczoną skórę, np. płynem micelarnym czy żelem do mycia twarzy. Po jego nałożeniu odczekaj od kilku do kilkunastu minut, w zależności od zaleceń producenta, widniejących na opakowaniu produktu. Nie pocieraj skóry. Peeling zmyj letnią wodą.

Zaleca się, aby peeling stosować raz w tygodniu. Częstsze złuszczanie skóry może doprowadzić do odwrotnego działania, doprowadzając naskórek do uszkodzenia i przesuszenia. Chociaż peeling opierający się na enzymach jest dedykowany skórze wrażliwej i nie powinien podrażnić skóry, jako ostatnie kroki pielęgnacji po złuszczaniu zaleca się zastosowanie delikatnego kremu. Unikaj dodatkowo złuszczających produktów, np. kosmetyków zawierających kwasy.

Oprócz pielęgnacji skóry twarzy warto sięgnąć także po peeling enzymatyczny do skóry głowy. Dla wielu z nas peelingi stały się standardowym elementem dbania o cerę, jednak wiele osób nie wie o tym, jak kluczowy jest jego udział w pielęgnacji włosów. Stosowany raz w tygodniu peeling na skórę głowy wpływa na jej równowagę, pomagając w zmniejszeniu przetłuszczania się. Pobudza również cebulki do wzrostu, dzięki stymulującemu masażowi i pozbyciu się blokującego wzrost, nagromadzonego naskórka. Do pielęgnacji skóry głowy świetnie sprawdzi się wielofunkcyjna maska peelingująca

Wprowadź peeling do swojej rutyny pielęgnacyjnej 

Peelingi enzymatyczne stają się coraz popularniejszym dodatkiem w pielęgnacji skóry, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób poszukujących delikatnych rozwiązań. To doskonała alternatywa dla skłonnej do podrażnień i zaczerwienień cery, przy której nie można pozwolić sobie na intensywne złuszczanie peelingami z drobinkami czy kwasami. Enzymy pomagają usunąć martwy naskórek bez konieczności intensywnego pocierania skóry, wzmacniając jej odnowę, pomagając w walce z przebarwieniami i niedoskonałościami oraz przygotowując twarz do dalszej pielęgnacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl