Odkryj moc enzymów - peeling enzymatyczny i wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć
Chociaż dawniej na sklepowych półkach królowały tradycyjne peelingi z drobinkami, dziś coraz większą popularność zyskuje peeling enzymatyczny - dedykowany wrażliwej, skłonnej do podrażnień cerze. Czytaj dalej, aby przekonać się, dlaczego peeling enzymatyczny powinien stać się stałym elementem Twojej pielęgnacyjnej rutyny.
Czym są peelingi enzymatyczne?
Złuszczanie martwego naskórka jest jednym z kluczowych kroków do skóry pełnej blasku oraz elementów właściwej pielęgnacji. Jeśli jesteś posiadaczką skóry wrażliwej, istnieje szansa, że choć raz doświadczyłaś podrażnienia cery i obawiasz się, że stosowanie intensywnych peelingów zakończy się katastrofą. Właśnie w tym miejscu z pomocą przychodzą peelingi enzymatyczne. Opierające się na delikatnych składnikach złuszczających, pomagają uzyskać pożądany efekt pozbycia się martwego naskórka bez konieczności fizycznego pocierania skóry.
Na rynku spotkamy się z peelingami:
-
mechanicznymi – zrogowaciały naskórek złuszczany jest za pomocą mechanicznych drobinek, które mogą być grubo- lub drobnoziarniste, przykładem takiego kosmetyku może być maska odżywczo-peelingująca;
-
chemicznymi – za złuszczanie odpowiedzialne są specjalne związki chemiczne, najczęściej kwasy,
-
enzymatycznymi – zawarte w nich enzymy mają działanie złuszczające.
Jak działają enzymy w peelingach enzymatycznych?
Przyglądając się próbkom peelingu mechanicznego i enzymatycznego, od razu dostrzeżesz między nimi różnicę. W czasie, gdy w tym pierwszym zauważysz grubsze lub malutkie drobinki, peeling enzymatyczny może być całkowicie przejrzysty, przypominający żel do mycia twarzy. Drobinki złuszczające nie są jednak warunkiem koniecznym, aby skutecznie złuszczyć naskórek. W peelingach enzymatycznych za tę funkcję odpowiadają zawarte w ich nazwie enzymy. Mogą to być m.in.:
-
Papaina – pozyskiwana z owoców papai, oprócz działania złuszczającego może pomóc w rozjaśnieniu przebarwień skóry,
-
Bromelaina – pochodząca z owoców ananasa, działa złuszczająco i wygładzająco,
-
Ficyna – pozyskiwana z miąższu fig,
-
Arbutyna – z borówki czarnej,
-
Aktynidyna – pozyskiwana z kiwi,
-
Keratolina – enzym pochodzenia biotechnologicznego o działaniu rozjaśniającym,
-
Enzym z dyni,
-
Enzym z mango.